Przejdź do treści
Strona główna » Baza wiedzy » Rozwód bez orzekania o winie- czy jest możliwy?

Rozwód bez orzekania o winie- czy jest możliwy?

Rozwód bez orzekania o winie Wrocła

Czym jest rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie, nazywany potocznie „za porozumieniem stron” lub „kulturalnym rozwodem”, jest najprostszą i najszybszą formą rozwiązania małżeństwa. Stanowi ugodowy i bezsporny sposób rozwiedzenia małżonków, mogąc oszczędzić sporo czasu, zbędnych kosztów oraz przede wszystkim stresu związanego z zakończeniem małżeństwa, poprzez zaniechanie publicznego roztrząsania szczegółów pożycia małżonków (tzw. „kulturalne rozwody”).

Zgodne żądanie małżonków

Sąd odstępuje od orzekania o winie na zgodne żądanie małżonków. Zatem, między małżonkami musi istnieć obustronne poczucie niezawinionej przez nikogo współprzyczyny rozkładu więzi małżeńskiej, a przynajmniej porozumienie w tej kwestii, poparte odpowiednim wnioskiem w toku postępowania. Jeżeli którykolwiek z małżonków sprzeciwi się rozwodowi bez orzekania o winie, sąd ustala kto jest winny rozpadowi małżeństwa.

Należy podkreślić, iż wniosek małżonków o zaniechaniu orzekania o winie wiąże sąd, dzięki czemu postępowanie może zakończyć się już na pierwszej rozprawie.

Należy pamiętać, iż zgodny wniosek stron o zaniechaniu orzekania o winie, nie dotyczy zweryfikowania przez sąd przesłanek rozwiązania małżeństwa w ogóle. Zatem sąd w pierwszej kolejności bada, czy zaistniał zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, jako kryterium dopuszczalności rozwodu, a dopiero w drugiej kolejności rozważa kwestie winy. Przesłanki rozwiązania małżeństwa powinny być należycie wykazane w pozwie oraz poparte dowodami w szczególności dowodem z przesłuchania małżonków. Nadto przeszkodą do rozwiązania małżeństwa może być dobro wspólnych małoletnich dzieci oraz sprzeczność wyroku z zasadami współżycia społecznego np. nieuleczalna choroba małżonka.

Warto podkreślić, że małżonek, wnosząc o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie, nie jest związany tym żądaniem bez odwrotu. I tak w razie komplikacji sytuacji rodzinnej bądź zmiany stosunków lub wcześniejszych polubownych ustaleń, w trakcie postępowania, strony mogą zmienić swoje stanowisko co do odstąpienia od badania winy rozkładu pożycia małżeńskiego, aż do zamknięcia rozprawy przed sądem pierwszej instancji, a także w określonych wypadkach, w postępowaniu apelacyjnym.

rozwód wrocław

Rozwód bez orzekania o winie - oszczędność?

Rozwód bez orzekania o winie to także oszczędność w zakresie kosztów postępowania. Po uprawomocnieniu się wyroku, zwracana jest połowa opłaty sądowej od pozwu tj. 300 zł.

Orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie z urzędu​

Orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, może być również wydane przez sąd z urzędu, bez wniosku małżonków. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania, sąd stwierdzi, iż brak jest przesłanek ku przypisaniu winy za rozkład któremukolwiek z małżonków, również wydaje wyrok bez orzekania o winie.

Orzekanie o winie

Zasadniczo sąd rozwiązując małżeństwo przez rozwód, ma trzy możliwości w zakresie orzekania o winie: obarczając wyłączną winą jednego z małżonków, oboje małżonków, lub stwierdzając brak winy obojga małżonków.

Przedmiot orzekania o winie

Przez winę rozkładu pożycia należy rozumieć świadome działania bądź zaniechania małżonka, prowadzące do rozpadu małżeństwa na płaszczyźnie emocjonalnej, fizycznej oraz ekonomicznej. Przykładowo, wymienić można: zdradę, przemoc, poniżanie, nieuzasadnioną odmowę współżycia, odmowę pracy zarobkowej w miarę sił i możliwości, a przez to nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny, brak współdziałania w prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz wychowania dzieci.

Skutki rozwodu bez orzekania o winie

Skutki wydania wyroku rozwodowego bez orzekania o winie mają istotne konsekwencje przy ustalaniu „postmałżeńskiej” alimentacji. Otóż, w razie orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie, oboje rozwiedzionych małżonków, jeżeli pozostają w niedostatku, ma prawo żądać świadczeń alimentacyjnych od ex małżonka w zakresie usprawiedliwionych potrzeb, określanych przez pryzmat wieku, stanu zdrowia, wykształcenia, możliwości zarobkowania itp. Powyższe uprawnienie, wygasa w ciągu 5 lat od orzeczenia rozwodu. W wyjątkowych sytuacjach okres ten może być jednak przedłużony.

Tymczasem, w przypadku obarczenia wyłączną winą jednego ze współmałżonków, małżonek niewinny jest niejako „uprzywilejowany” w zakresie alimentacji, gdyż dochodząc alimentów od byłego partnera, nie musi wykazywać popadnięcia w niedostatek, a jedynie pogorszenie sytuacji materialnej po ustaniu małżeństwa- co w praktyce jest dużo prostsze. Ponadto małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nie ma prawa do alimentów, nawet popadając w niedostatek.

W razie potrzeby, zapraszam na spotkanie.

Adwokat Maciej Stępień
+48535001499

Pozostałe wpisy z Bazy wiedzy

Tagi:

1 komentarz do “Rozwód bez orzekania o winie- czy jest możliwy?”

  1. Pingback: Alimenty przy rozwodzie – co warto wiedzieć? - Kancelaria Adwokacka Adwokat Maciej Stępień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *